22 maja 2024

Bezpieczne wakacje nad wodą – sposoby na oparzenia słoneczne

Lato w pełni. To znaczy, że szczególnie istotna staje się ochrona przed słońcem. Jak bezpiecznie się opalać? Jak uchronić się przed oparzeniami po całym dniu spędzonym na słońcu? Co zrobić, jeśli się spalisz?

Jak chronić się przed słońcem?

Przed słońcem ochronić Cię może kilka podstawowych kroków. Zawsze używaj kremu przeciwsłonecznego. Filtrom przeciwsłonecznym przypisywany jest współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF), który ocenia ich skuteczność w blokowaniu promieni ultrafioletowych (UV). Doskonałą alternatywą, zwłaszcza u dzieci, jest stosowanie balsamu do ust z filtrem przeciwsłonecznym wokół oczu. Balsamy do ust są zaprojektowane tak, aby nie podrażniały delikatnych ust i pozostawały na miejscu. Natomiast powinno się unikać wazeliny. Wazelina nie jest bezpieczna w użyciu jako natychmiastowy środek do leczenia oparzeń słonecznych lub uszkodzeń słonecznych na twarzy. Wazelina jest na bazie oleju, co oznacza, że ​​może uszczelniać ciepło i jeszcze bardziej zaostrzać objawy.

Jak leczyć oparzenia słoneczne?

Jeśli już przydarzą Ci się oparzenia, dobrze się nimi zajmij. Wg redaktorów serwisu https://znamiona.pl, jednym z najłatwiejszych sposobów leczenia stanu zapalnego jest schłodzenie dotkniętego obszaru. Skutecznym sposobem na natychmiastową pomoc w oparzeniu słonecznym, nawet gdy jesteś jeszcze na zewnątrz, jest wskoczenie do wody, niezależnie od tego, czy jest to ocean, jezioro czy strumień. Zanurzanie się i wychodzenie przez cały dzień może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się oparzeń słonecznych. Krótkie kąpiele, prysznice i okłady z ręczników stosowane okresowo w ciągu dnia mogą pomóc schłodzić poparzoną słońcem skórę i utrzymać ją nawilżoną. Woda powinna mieć temperaturę od chłodnej do letniej.